SZKOŁA PODSTAWOWA IM. POWST. WLKP.
W BRZOZIE Z ODDZIAŁAMI
GIMNAZJALNYMI
                        /Budynek B/

Strona główna
Aktualności
Placówka
Historia szkoły
Patron szkoły
Pracownicy
Uczniowie
Rada Rodziców
Biblioteka szkolna
Egzamin gimnazjalny
Rekrutacja 2016/2017
Współpraca międzynarodowa
Galeria zdjęć
Dziennik elektroniczny
Dokumenty szkoły
Archiwum
Kontakt

Biblioteka, rok szkolny 2017/2018

23 kwietnia Światowy Dzień Książki

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich obchodzimy corocznie 23 kwietnia. Święto ustanowione w 1995 roku przez UNESCO ma na celu promocję czytelnictwa, edytorstwa i ochronę własności intelektualnej prawem autorskim. Ustanowiona przez UNESCO data 23 kwietnia nie jest przypadkowa – to rocznica urodzin lub śmierci takich pisarzy jak: Miguel de Cervantes, William Szekspir czy Władimir Nabokow. Pomysł organizacji święta zrodził się w Katalonii, gdzie 23 kwietnia jest hucznie obchodzonym świętem narodowym, jako dzień jej patrona – Świętego Jerzego. Zgodnie z długą tradycją obdarowywano w ten dzień kobiety czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew pokonanego przez św. Jerzego smoka. Z czasem kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami w postaci książek.

Największe święto czytelników obchodzone jest na całym świecie od 23 lat. Z tej okazji organizowane są liczne wydarzenia literackie, kiermasze książek i spotkania autorskie, które mają na celu zachęcić do częstszego czytania książek.

Również w naszej szkole poniedziałek był dniem wyjątkowym. Uczniowie dzięki wystawie na holu dowiedzieli się: o historii książki, jej dziejach od zwoju do płyty CD i czemu czytanie książek jest takie ważne. Z tej okazji powstały również krótkie formy literackie prezentowane w formie multimedialnej jako zbiór opowiadań w których motywem przewodnim jest przyjaźń. Autorkami opowiadań są uczennice klas trzecich, drugich i siódmych. Zachęcamy do przeczytania, bo kto czyta żyje podwójnie.

zobacz zdjęcia


Dodał Administrator, 29 kwietnia 2018

21 marca Międzynarodowy Dzień Poezji

Wydaje się, że rola poezji we współczesnym skomputeryzowanym świecie nie jest wielka, jednak nasi uczniowie podjęli wyzwanie, by wziąć udział w szkolnym konkursie, w którym zainspirowani treścią wiersza tworzyli do niego ilustrację. zobacz zdjęcia

Uczeń klasy IIa Janek Osmański z okazji Święta Poezji przygotował krótką etiudę filmową, w której nauczyciele naszej szkoły prezentowali swoich ulubionych poetów. zobacz film


Dodał Administrator, 22 marca 2018

Międzynarodowy Dzień Pisarza

Choć najpopularniejsze literackie święto przypada 23 kwietnia, kiedy obchodzimy Światowy Dzień Książki, kalendarz podpowiada nam, że literaturę możemy celebrować częściej - i to nie tylko poprzez codzienną lekturę. 3 marca przypada Międzynarodowy Dzień Pisarza ustanowiony w 1984 roku przez PEN Club.

5 marca w naszej szkole z tej okazji odbył się konkurs zorganizowany przez nauczycielki -języka polskiego i biblioteki, w którym uczestniczyły trzyosobowe zespoły klasowe. Uczniowie wzięli udział w konkursie "Znani pisarze w karykaturze", w którym wykorzystano znakomite karykatury autorstwa znanego grafika i satyryka - Eryka Lipińskiego.

Zadaniem uczniów było rozpoznanie i przyporządkowanie 11 karykatur do nazwisk pisarzy wymienionych na przygotowanym formularzu. Celem konkursu było utrwalenie w świadomości uczniów wizerunków znanych polskich pisarzy oraz poznanie charakterystycznych cech karykatury. W tym zadaniu najlepszą okazała się klasa VIIc.

Bitwa na teksty okazała się walką trudniejszą niż niektórzy zakładali. Być dobrym ortograficznie to połowa sukcesu w szkole. Zwycięski tekst dyktanda pt. „Ciężki piątek kucharza Grzegorza” napisała przedstawicielka klasy VII b-Maja Muzalewska. Na wyróżnienie zasłużyli również: Lena Przybylska z kl.VIIc, Karolina Niedziółka z kl.IIc gimnazjum, Maciej Tonn z kl.IIIa gimnazjum, Patrycja Owsińska z kl.IIIb gimnazjum.

Bezbłędne rozwiązanie Krzyżówki literackiej wiązało się z posiadaniem wiedzy ogólnej z literatury dziecięcej i młodzieżowej (znajomością nazwisk autorów, bohaterów utworów, tytułów książek).Bezbłędnie krzyżówkę z hasłem literatura rozwiązała klasa III a gimnazjalna.

Po podsumowaniu punktów: I miejsce zajęła klasa VIIc-30 pkt. II miejsce zajęła-klasa VIIb i IIIb gimnazjum-29 pkt. III miejsce zajęła -klasa IIIa gimnazjum-27 pkt.

Serdecznie gratulujemy!

zobacz zdjęcia


Dodał Administrator, 8 marca 2018

Patroni roku 2018

Sejm postanowił, że rok 2018 będzie Rokiem Jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. Ponadto w przyszłym roku w sposób szczególny zostaną upamiętnione: Powstanie Wielkopolskie, Konfederacja Barska oraz prawa kobiet. Decyzją izby patronami tego roku będą także Zbigniew Herbert, Irena Sendlerowa i abp Ignacy Tokarczuk. czytaj więcej


Dodał Administrator, 21 stycznia 2018

Mikołajowe czytanie

Piękna sceneria, magiczna atmosfera i pokryte kurzem historie, które przeczytane przez nauczycieli (tu brawa) nabierają (mamy nadzieję) zupełnie innych barw. Tak wyglądało mikołajowe czytanie legend polskich w naszej auli 6.12.2017. Diabły, Bazyliszki i inne legendarne postaci zmaterializowały się na naszych oczach i z łatwością wprowadziły nas w przedświąteczny czas. Koordynatorki projektu: A. Siernicka i A. Radtke

zobacz zdjęcia

zobacz film


Dodał Administrator, 7 grudnia 2017

VI Festiwal Książki Obrazkowej "Literobrazki" w Bibliotece Głównej na Starym Rynku w Bydgoszczy

W ramach szóstej edycji Festiwalu młodzież naszej szkoły czynnie włączyła się w przebieg imprezy kulturalnej. Przedstawiła najmłodszym uczestnikom Festiwalu oraz ich Rodzicom spektakl teatru cieni "Baśń o prawach dziecka" oraz poprowadziła warsztat zdobienia bombek brokatem malowanych.

My także skorzystaliśmy z bogatej oferty Festiwalu i wzięliśmy udział w warsztacie sitodruku, dowiedzieliśmy się czym jest czcionka, słuchaliśmy i tworzyliśmy dźwięki i zbadaliśmy czy istnieje cisza.

Uczniowie biorący udział w Festiwalu: Maja Muzalewska, Agnieszka Jurska, Julka Knasińska, Asia Roszińska, Ada Wawrzyniak, Bartek Zieliński, Natalia Krzemkowska, Karolina Wójtowicz, Weronika Dąbrowska, Emilka Kamrowska, Bartek Golinowski, Zuza Kaźmierczak, Kamil Grzesiński oraz Janek Osmański pod opieką Pani Anetty Siernickiej.

zobacz zdjęcia

czytaj program


Dodał Administrator, 8 grudnia 2017

Recenzje po spotkaniu w świecie baśni, papieru i światła napisane przez uczniów klas III

20 listopada o godzinie 13:30 byłam na przedstawieniu cieni pt. ”Baśń o prawach dziecka”. Odbyło się ono w naszej szkole. Zostało wyreżyserowane przez dwóch nauczycieli, zaś udział wzięło w nim kilkoro uczniów. Przedstawienie składało się z czterech części. Pierwsza część nawiązywała do baśni o Kopciuszku. Zostało w tej części pokazane, że nie należy używać przemocy wobec dzieci. W drugiej części przedstawienia uświadomione zostało, że dzieci mają prawo do odpoczynku. W przedostatniej części spektaklu zostały zawarte, aż trzy prawa dziecka. Pierwsze prawo do informacji, drugie do życia a trzecie do rozwoju na podstawie baśni o Czerwonym Kapturku. Ostatnią częścią przedstawienia był ukłon aktorów i zaśpiewanie piosenki o prawach dziecka. Spektakl wywarł na mnie pozytywne wrażenie, spodobał mi się pomysł grania cieniami oraz efekty dźwiękowe. Z chęcią ponownie obejrzałbym ten występ.

Obejrzałam spektakl przedstawiający inne oblicze popularnych bajek dla dzieci. Były to „Kopciuszek”, „Księżniczka na ziarnku grochu”, i „Czerwony Kapturek”. Ukazywały alternatywne rozwiązania problemów jakimi są łamanie prawa dziecka. Premiera miała miejsce 20 listopada w auli szkoły. Główną rolę miał pan, który był przedstawicielem UNICEF-u. Przedstawiał złym postaciom konsekwencje ich czynów. Był także ratunkiem dla pokrzywdzonych np. dla Czerwonego Kapturka. Powoływał się na kartę praw dziecka i prawu dzieci w nim zawarte. Jednym z nich było prawo do odpoczynku-królowa uniemożliwiała księżniczce odpoczynek podkładając jej pod materac ziarnko grochu. Przedstawienie było bardzo interesujące, ogólną uwagę zwracały własnoręcznie stworzone kukiełki. Świetna gra aktorów zarówno dających głos jak i odpowiedzialnych za ruchy kukiełek. Moim zdaniem spektakl jest wart obejrzenia i z pewnością go rekomenduję.

W poniedziałek wraz z kolegami z klasy obejrzeliśmy przedstawienie w teatrze cieni w naszej szkole z okazji Dnia Praw Dziecka wykonanych przez uczniów naszej szkoły. Przedstawienie zostało ukazane na motywach baśni o „Czerwonym Kapturku”, ”Księżniczce na ziarnku groch” oraz „Kopciuszka” w których to były łamane prawa dziecka. W każdej z tych bajek pojawia ł się pan UNICEF, który przedstawił wilkowi, macosze i królowej kodeks praw dziecka. Każda postać, która łamała prawo po przeczytaniu kodeksu zaczęła przepraszać i stwierdziła, że nie będzie już więcej łamać przepisów. Przedstawienie było bardzo ciekawe i oryginalne przez co bardzo mi się podobało.

W dniu 20 listopada o godzinie 13:30 w szkolnej auli odbyło się przedstawienie w formie teatrzyku kukiełkowego. Celem przedstawienia było uświadomienie, że każde dziecko ma prawo do wypoczynku, informacji oraz do życia i rozwoju. Na spektakl pod tytułem ”Baśń o prawach dziecka” którego reżyserkami były dwie nauczycielki –języka polskiego i biblioteki przybyła liczna grupa uczniów oraz przedszkolaków wraz z gronem pedagogicznym. Na podstawie znanych nam bajek „Kopciuszka”,”Księżniczki na ziarnku grochu”, „Czerwonego Kapturka” mogliśmy dowiedzieć się w prosty sposób jak łamane są prawa dzieci. Przedstawienie wzbudziło wśród widowni wielkie zainteresowanie i poruszenie. Zawierało bardzo ważne przesłanie. Publiczność podziękowała aktorom oraz reżyserkom owacjami.


Dodał Administrator, 27 listopada 2017

Spotkanie w świecie baśni, papieru i światła

20.11 obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka. Z tej okazji gimnazjaliści przygotowali dla swoich młodszych kolegów i koleżanek przedstawienie w teatrze cieni. Mamy nadzieję, że adaptacja znanych baśni w formie opowieści o prawach dziecka dostarczyła wielu wrażeń oglądającym oraz że zabawa papierem i światłem na długo pozostanie w pamięci osób zaangażowanych w przygotowanie spektaklu. Cieniom animowanych przez uczniów lalek towarzyszyła wystawa prac plastycznych na temat praw dzieci.


Dodał Administrator, 27 listopada 2017

WYRAŻENIA Z KOSMOSU - Konkurs frazeologiczny

Dopasuj podane związki frazeologiczne do ich objaśnień. Gdy masz wątpliwości, skorzystaj ze słownika frazeologicznego języka polskiego. Powodzenia! Prawidłowe odpowiedzi przynieś do biblioteki między 6-10 listopada

1.Wyglądać jak księżyc w pełni.
2.Dary nieba
3.Pod gołym niebem. 4.Coś jest jasne jak słońce
5.Spaść z księżyca.
6.Wynosić kogoś pod niebiosa.
7.Nic nie spada z nieba.
8.To niebo to ziemia.
9.Być komuś słońcem.
10.Dziury w niebie nie będzie.
11.Typ spod ciemnej gwiazdy.
12.Przerastac kogoś o całe niebo.
13.Urodzić się pod szczęśliwą gwiazdą.
14.Jak Bóg na niebie.
15.Czytać w gwiazdach. 16.Poruszyć niebo i ziemię.
17.Gwiazda przewodnia.
18.Ołowiane niebo.
19.Zobaczyc wszystkie gwiazdy.
20.Przychylic komuś nieba.
21.Komuś zachciewa się gwiazdki z nieba.
22.Być w niebie.
A. Człowiek o złej reputacji.
B. Ktoś chce zbyt wiele.
C. Być lepszym od kogoś, górować nad kimś.
D. Użyć wszelkich możliwych środków.
E. Czuć się szczęśliwym, być bardzo zadowolonym.
F. Zasłonięte warstwą ciemnych chmur.
G. Doznać wrażenia migotania przed oczami.
H. Spełniać czyjeś zachcianki.
I. Wróżyć z gwiazd.
J. Ma okrągłą twarz.
K. Cel przyświecający komuś ideał.
L. Wychwalać kogoś ,zachwycać się kimś.
M. Na pewno, bez wątpienia.
N. Ktoś roztargniony nie orientujący się w sytuacji.
O. Pożywienie.
P. O ludziach lub rzeczach różniących się kontrastowo.
R. Na świeżym powietrzu.
S. Nic nie przychodzi bez wysiłku.
T. Nic się nie zmieni, nic nie wydarzy. U. Całkowicie zrozumiałe, nie budzi wątpliwości.
W. Być szczęściarzem.
Z. Rozjaśnić życie, być radością.


Dodał Administrator, 4 listopada 2017

Tydzień z Książką

Zaczęliśmy w piątek na godzinie wychowawczej losowaniem szczęśliwych losów, które upoważniały uczniów do odwiedzenia GABINETU BIBLIOTERAPEUTYCZNEGO w poniedziałkowy ranek w świetlicy szkolnej. W losowaniu wzięło udział 151 uczniów z czego czternaścioro wylosowało swój szczęśliwy bilet. Świetlica szkolna została zamieniona w gabinet biblioterapeutyczny, gdzie uczniowie na jednej z godzin lekcyjnych mogli wysłuchać audiobooka "Mój przyjaciel pies". zobacz zdjęcia

Wtorkowa długa przerwa okazała się nietypowa by wspólnie uczestniczyć w kilkuminutowym zdarzeniu-SŁOWO POETY PODCZAS PRZERWY. Czteroosobowe zespoły klasowe miały za zadanie z pociętych wersów wspólnie ułożyć cały wiersz. Klasy siódme zmagały się z fragmentem wiersza Wisławy Szymborskiej "Ludzie na moście", klasy drugie z utworem "Słuchawka" naszej nobliski, natomiast klasy trzecie otrzymały wiersz Jana Brzechwy "Wilk i gąska". Próba ułożenia tekstu zgodnego z oryginałem nie okazała się zbyt trudna. Wszystkie klasy prawidłowo wykonały to zadanie. Klasa VII c jako pierwsza ułożyła tekst. zobacz zdjęcia

W środę na szkolnym korytarzu mogliśmy zobaczyć wystawę prac uczniów klas drugich i trzecich gimnazjum związanych z ideą Roku Tadeusza Kościuszki i Roku Wisły. Barwne plakaty wykonali: Artur Szewczkowski z kl.IIIb, Sandra Czyż z kl. IIIa, Martyna Rożniakowska z kl. IIIa, Sebastian Kulczynski z kl.IIIb,Julia Bartkowska z kl.IIb, Asia Roszyńska z kl.IIb, Zuzia Kaźmierczak z kl.IIb. Dzięki wystawie mogliśmy dowiedzieć się, że w roku bieżącym mija 200 lat od zgonu Tadeusza Kościuszki, amerykańskiego i polskiego generała, zasłużonego w wojnie rewolucyjnej o niepodległość Stanów Zjednoczonych, obywatela honorowego Republiki Francuskiej, Naczelnika Insurekcji 1794 r., w której naród podjął walkę o uratowanie ginącej Rzeczypospolitej, o niezbywalne jego prawo do życia w wolności i zachowania własnego suwerennego państwa. zobacz zdjęcia

Czwartkowe przerwy lekcyjne w bibliotece upłynęły nam pod znakiem RANDKI W CIEMNO Z KSIĄŻKĄ. Akcja ta pozwoliła poszerzyć horyzonty czytelnicze uczniów. Wśród randkowiczów znaleźli się i tacy, którzy na co dzień niezbyt często odwiedzają bibliotekę, ale tym razem skusili się dzięki nietypowej formie akcji. Godne polecenia tytuły książek pozostające w kręgu zainteresowań uczniów (literatura fantasty, przygodowa, coś z klasyki no i oczywiście książki o miłości),zostały pięknie zapakowane i sporządzone zostały wizytówki na których zostały wpisane słowa kluczowe charakteryzujące jej treść jednak na tyle ogólne, by nie zdradzały tytułu. zobacz zdjęcia

W piątek na godzinie wychowawczej zakończyliśmy i podsumowaliśmy trwający TYDZIEŃ Z KSIĄŻKĄ. Wszyscy uczniowie wraz z wychowawcami uczestniczyli w imprezie bibliotecznej podczas, której obejrzeli film pt."Kulinaria w literaturze", w którym aktorami byli uczniowie klasy VIIb. Po zakończeniu projekcji zaprosiliśmy wszystkich zebranych do spróbowania ciast z jabłkami, które uczniowie klas VII przygotowali wg przepisu Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej. Zobacz film

Zobacz film Chętni uczniowie w piątkowe popołudnie uczestniczyli w wystawie "Książka żywa" w Muzeum Okręgowym im. Leona Wyczółkowskiego na Wyspie Młyńskiej w Bydgoszczy. Celem wystawy jest przypomnienie, zebranie i pokazanie jak bardzo różne może być rozumienie formy książki, jak różne bywają na nią spojrzenia, realizacje i koncepcje. Trwająca trzecia i ostatnia edycja wystawy po ekspozycjach w Salonie AkademiiSztuk Pięknych w Warszawie oraz w Muzeum Narodowym w Szczecinie .Pochyliliśmy się nad tą ciągle żywą dziedziną. Jak się bowiem okazuje, książka nie tylko nadal jest atrakcyjna, a wręcz przeżywa swoją drugą młodość. Szczególnie wydania bibliofilskie oraz książki artystyczne cieszą się stale rosnącym zainteresowaniem. Wąchaliśmy, dotykaliśmy i smakowaliśmy świata sztuki. zobacz zdjęcia


Dodał Administrator, 3 listopada 2017Strona głównaAktualnościPlacówkaHistoria szkołyPracownicyUczniowieRada RodzicówDziennik elektronicznyDokumenty szkołyKontakt

© 2012 by Gimnazjum im. Karola Wojtyły w Brzozie All Rights Reserved.
Layout © by GRX.pl - Szablony WWW